Rolety czy zaluzje?

Sty 30, 18 Rolety czy zaluzje?

Możliwości aranżacji okna jest wiele. Godnym uwagi pomysłem są żaluzje, które dzięki obecnie bardzo dużej różnorodności materiałów i form zupełnie zmieniły swój charakter.

Zaluzje – roznorodnosc stylow

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu żaluzje kojarzone były przede wszystkim z aluminiowymi lamelami o monotonnym kolorze. Trudno było dopasować je do różnych stylów wnętrz. W obecnej chwili jedyne, co się nie zmieniło, to duże możliwości w modyfikowaniu ilości światła, które przepuszczają one do pomieszczenia.

Cechą charakterystyczną żaluzji jest ich budowa. Składają się one z równoległych do siebie „blaszek”, których kąt ustawienia można modyfikować. Dzięki temu zapewniają ogromną regulację ilości dostającego się do wnętrza światła. Nakładające się na siebie lamele zapewniają całkowite odcięcie światła z zewnątrz, natomiast ustawione tak, by między nimi były szpary, pozwalają na dostanie się do wnętrza odpowiedniej ilości światła. Obecnie, dzięki różnorodności materiałów wykorzystywanych do produkcji żaluzji, stały się one jednym z bardziej uniwersalnych, a jednocześnie ozdobnych sposobów na aranżację okna.

Firma usługowa Start oferuje wiele możliwości w kwestii wystroju okna. Wśród nich wyróżniają się żaluzje drewniane, bambusowe oraz aluminiowe. Pierwsze dwa rodzaje wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki czemu świetnie wyglądają we wnętrzach tradycyjnych. Drewno czy bambus sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Materiały te są również wartym uwagi rozwiązaniem w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym. Ogromnym atutem żaluzji z naturalnych tworzyw jest ich ekologiczny charakter, który odpowiada współczesnym trendom. Z kolei duża różnorodność możliwości kolorystycznych niweluję praktycznie do minimum trudności w dopasowaniu do danego wnętrza.

Drugim rodzajem są żaluzję aluminiowe. Sprawdzają się one idealnie zarówno w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w biurach. Są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, a co najważniejsze, wcale nie muszą być już nudne i monotonne. Efekt ten osiągnięty został dzięki zastosowaniu różnych kolorów, które, poza tym, że pozwalają na lepsze dopasowanie żaluzji do stylu danego pomieszczenia, to stwarzają ciekawe efekty świetlne. Dzieję się tak dlatego, że przepuszczane przez nie światło z zewnątrz, przechodząc przez aluminiowe lamele, nieznacznie barwi wnętrze na ich kolor. Dzięki temu można uzyskać naprawdę nastrojowy efekt.

Co lepsze – rolety czy zaluzje?

Odpowiedź na to pytanie zależy od planowanego efektu wizualnego i funkcjonalnego. Zarówno rolety, jak i żaluzje cechują się dużą różnorodnością materiałów, kolorów i rozmiarów. Rolety jednak zbudowane są z tkaniny w całości zasłaniającej okno, a jej przepuszczalność światła zależy od grubości i koloru. Z kolei żaluzje pozwalają w większym stopniu modyfikować ilość światła, która dostaje się do wnętrza przy wykorzystaniu ich jako elementu dekoracyjnego. Podczas bowiem, gdy w przypadku rolet niezbędne jest ich zwinięcie dla wpuszczenia dużej ilości światła, żaluzje umożliwiają osiągnięcie takiego efektu jedynie poprzez ustawienie lameli pod odpowiednim kątem do promieni padającego światła.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *