Postaw na jakosc i wybierz schody drewniane.

schody_drewniane

Schody są nieodłącznym elementem obecnym w architekturze. Znane są od wieków. Ich konstrukcja niewiele się zmieniła od pradawnych czasów. Oczywiście pojawiły się nowoczesne technologie, materiały, aczkolwiek zamysł jest ten sam a i wykonanie często podobne. W Renesansie pojawiły się schody dekoracyjne, bardziej ozdobne niż dawniej. Te dawniejsze pełniły raczej wyłącznie rolę praktyczną.  Renesans wprowadził schody reprezentacyjne w teatrach, pałacach czy również bibliotekach.
Schody można podzielić według przeróżnych kryteriów.  Tym podstawowym jest z pewnością podział na schody zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne są wykonane z kamienia, bądź betonu. Mają najczęściej konstrukcję albo wylaną betonową bądź na metalowych wspornikach. Schody kamienne najczęściej wytwarza się ze stopniami obustronnie podpartymi na  murach lub na belkach stalowych. Same stopnie wytworzone są z granitu, marmuru, piaskowca, bazaltu czy sjenitu.
Zgodnie z przeznaczeniem użytkowym schody można podzielić na główne, służbowe, ewakuacyjne, piwniczne oraz techniczne. Najbardziej okazałe są oczywiście schody główne. Te służbowe zazwyczaj są węższe, czasami gorzej oświetlone.
Konstrukcja schodów również pozwala wyodrębnić różne ich rodzaje. Są to najczęściej schody:

  • Samonośne
  • Wspornikowe
  • Policzkowe
  • Płytowe o brzegach wspornikowych
  • Płytowe (wolno podparte)
  • Spiralne (prętowe bądź płytowe)

Schody ułożone na konstrukcji betonowej, która została wcześniej do tego celu wykonana to najpopularniejszy typ schodów. Wykańcza się je jedynie kamieniem, płytkami bądź deskami drewnianymi. Ten typ schodów jest rozwiązaniem najtańszym o ile nie wybierze się najdroższego materiału wierzchniego schodów.

Schody samonośne zyskują coraz bardziej na popularności z względu na nowoczesny design, lekkość w wyglądzie i nowoczesne formy wykonania. Schody samonośne najczęściej wykonane są w całości z drewna, aczkolwiek ich konstrukcja może być z innych materiałów.  .

Z uwagi na konstrukcję schody samonośne mogą być:

osiodłane, na wangach grzebieniowych gdzie  stopnie nie są wpuszczane w wangi, a na nich osadzone.  Ten typ schodów umożliwia uzyskanie efektu grzebienia.

o konstrukcji policzkowej, na wangach. Ten typ wyróżnia się tym, że schody wykończone są  dwiema deskami zamykającymi stopnie czyli właśnie wangami (policzkami). są to tak zwane czyli policzki (wangi).
konstrukcja policzkowo-osiodłana – jak sama nazwa wskazuje schody te łączą w sobie dwa powyższe typy konstrukcji.  Jest tutaj pełna wanga z wpuszczonymi stopniami od strony, przyległej do ściany, natomiast policzek  osiodłany jest od strony balustrady.

o konstrukcji półkowej – niezwykle efektownie wyglądająca. Niestety wymaga wcześniejszego dokładnego zaplanowania już przy wykonywaniu projektu budynku gdyż stopnie w tej konstrukcji osadza się na na specjalnych prętach ukrytych w ścianie. Umożliwia to uzyskanie efektownych prostopadłych do ściany półek.

o konstrukcji   spiralnej–  opiera się  ona na słupie centralnym. Stopnie rozchodzą się w sposób promienisty od słupa centralnego. W takich schodach niezbędna  jest balustrada, gdyż wchodzenie po nich bywa przyczyną zawrotów głowy, zwłaszcza jeśli jest do pokonania wiele stopni.

Schody drewniane są efektowne oraz ciepłe i przyjemne w użytkowaniu.  Firma Parkiety dla Ciebie posiada szeroką wiedzę na temat schodów drewnianych. Warto zajrzeć na stronę http://parkietydlaciebie.pl/produkty/schody-drewniane/ i umówić się na indywidualne konsultacje.
Profesjonalna obsługa pomoże wybrać odpowiedni gatunek drewna jak również zapewni fachowy montaż.