Odkurzacz wodny – kiedy warto się na niego zdecydować?

Dobranie odpowiedniego odkurzacza może stanowić wyzwanie – w sprzedaży znajduje się wiele różnych modeli. Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszą się odkurzacze wodne, które oprócz zwykłego odkurzania prezentują też pełną gamę dodatkowych funkcji. Co trzeba o nich wiedzieć i kiedy warto zdecydować się na takie urządzenie?

vacuum-cleaner-605850_1280

Odkurzacze wodne, które określane są także jako odkurzacze z filtrami wodnymi, to odkurzacze bezwzrokowe, które wyposażone są w pojemnik na wodę pełniącą funkcję filtra – zanieczyszczenia zbierają się wtedy w wodzie i są łatwiejsze do usunięcia niż w przypadku odkurzaczy bezworkowych – cyklonowych z suchym pojemnikiem. W sprzedaży dostępne są również modele, które pozwalają na montaż worka.

Ze względu na swoje działanie odkurzacze wodne mają szereg atutów, które powodują, że są bardzo skuteczne w zbieraniu zabrudzeń i dodatkowo pomagają w wielu innych pracach domowych oprócz samego odkurzania. Kto powinien zastanowić się nad ich kupnem?

Dla alergika
Odkurzacze tego rodzaju polecane są przede wszystkim dla osób mających alergię. Dlaczego? Ponieważ bardzo skutecznie przechwytują zanieczyszczenia i dodatkowo nawilżają powietrze, które oczyszczone i przyjemnie wilgotne jak morska bryza wydmuchiwane jest z urządzenia. W odkurzaczach wodnych oprócz filtra wodnego stosuje się także dodatkowe filtry wylotowe HEPA, która są w stanie zatrzymać 99,95% zanieczyszczeń (dla klasy filtracji H13), dlatego też eliminują one także bakterie, niektóre wirusy, grzyby, pierwotniaki, roztocza.

Dla nowoczesnej pani i pana domu
Odkurzacze wodne nie tylko odkurzają na sucho, zbierając różnego rodzaju zanieczyszczenia z podłóg twardych i dywanów. Również mają one możliwość pracy na mokro, czyli zbierają rozlaną wodę czy błoto – w przypadku zwykłych odkurzaczy takie odkurzanie zakończyłoby się ich awarią. To jeszcze nie wszystko, ponieważ wybrane modele posiadają możliwość mycia podłóg, na przykład drewnianych, kafelkowych czy kamiennych – są w stanie zastąpić mop i uprościć sprzątanie domu.

Dla posiadaczy dywanów, wykładzin i tapicerowanych mebli
Oprócz tego większość modeli odkurzaczy wodnych może prać tekstylia – dywany, wykładziny, tapicerki meblowe lub samochodowe. To plus wtedy, gdy masz w domu dużo takich właśnie elementów. Zakupienie własnego odkurzacza wodnego jest wtedy znacznie bardziej opłacalne od regularnego korzystania z usług firm zajmujących się praniem tekstyliów.

Jeżeli nie wiesz, na jaki model odkurzacza się zdecydować, dużo pomocnych porad czeka na ciebie w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz, który dostępny jest pod adresem: http://www.idealnyodkurzacz.pl/.