Materace nawierzchniowe – gdy zależy ci na komforcie w niższej cenie

Niedawno kupiłeś nowy materac, ale nie odczuwasz poprawy komfortu? W takim przypadku warto sprawdzić, czy można oddać go do sklepu. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, nie musisz męczyć się z nim przez kolejne lata lub wyrzucać go i płacić dwa razy, ponieważ możesz dokupić niedrogi materac nawierzchniowy. Będzie także niezastąpiony wtedy, gdy śpisz na wersalce. Czym są materace nawierzchniowe i jak wybrać najlepszy?

bed-dolls-1124226_1280

Materace nawierzchniowe, jak nietrudno można domyślić się po nazwie, to materace, które układa się na wierzch, na przykład użytkowanego już materaca czy też rozkładanej wersalki, gdy nie ma się zwykłego łóżka z materacem. Są one wykonane najczęściej z pianek, ale nie tylko. Zwykle mają grubość kilku centymetrów, dlatego też nieznacznie podwyższają poziom, na którym się śpi.

Ich głównym celem jest poprawa komfortu snu, dlatego też do ich produkcji wybiera się specjalne materiały o wysokiej elastyczności punktowej, które stosowane są również w droższych modelach materaców. Materace nawierzchniowe są wykańczane zdejmowanymi pokrowcami, dlatego też można łatwo utrzymać je w czystości.

Rodzaje materaców nawierzchniowych:

  • materace z pianki wysokoelastycznej – wykonane z pianki o nieregularnych kształtach komórek, dlatego ze względu na taką strukturę są bardziej elastyczne od zwykłych pianek i jednocześnie trwalsze, poprawiając komfort snu i przedłużając żywotność materaca
  • materace z pianki termoelastycznej, Visco – pianka tego rodzaju nie tylko reaguje na nacisk, ale również na ciepło ludzkiego ciała, mięknie i idealnie dopasowuje się do jego krzywizn, dając optymalne podparcie dla kręgosłupa i zapobiega napięciu mięśni, służą głównie do zmiękczania materaców
  • materace z lateksu – dość drogie, ale podobne do pianki Visco, z tym że nie reagują na ciepło, dzięki przewiewności i wysokiej elastyczności punktowej spanie na nich jest bardzo wygodne
    materace z maty kokosowej – przeznaczone są głównie dla tych osób, które preferują twardsze materace

Jak wybrać dobry materac nawierzchniowy?
Przede wszystkim warto dobrać go do wymiarów łóżka – materace tego rodzaju są oferowane w podstawowych wymiarach, na przykład 90×200, 120×200, 140×200, 200×200, dlatego też trzeba zmierzyć swoje łóżko i wybrać odpowiedni rozmiarowo model.

Gdy chodzi o materiał materaca nawierzchniowego, tutaj wszystko zależy już od użytkownika. Najlepiej przetestować różne rodzaje materaców przed zakupem, dlatego też można wtedy uniknąć zakupu takiego, który nie będzie zapewniał właściwej wygody. Warto też zwrócić uwagę na grubość materaca nawierzchniowego – im będzie grubszy tym, lepiej. Gdy na łóżku stosujesz zwykłe prześcieradło bez gumek, warto też zdecydować się na materac nawierzchniowy z gumkami do zakładania go na spodni materac – wtedy nie będzie przesuwał się w trakcie snu.