Fototapeta do łazienki – jaką wybrać?

Łazienka nie musi być wykończona tylko i wyłącznie kafelkami. Teraz do dyspozycji są również innego rodzaju materiały – równie trwałe i bardzo efektowne. Jeżeli chcesz, aby w twojej łazience poczuć się jak w tropikach lub kochasz Marylin Monroe, w takim przypadku warto pomyśleć o fototapetach. Jakie z nich najlepiej nadają się do łazienek?

cat-1052060_1280

Fototapeta jest znakomitym pomysłem na szybkie odświeżenie wyglądu pomieszczenia – dodatkowo także jej zakupienie i montaż wcale nie wiążą się z wysokimi cenami, dlatego też to atrakcyjna propozycja nie tylko do salonu czy sypialni, ale fototapety pojawiają się również w kuchniach i łazienkach. Oczywiście, nie będą nadawały się bezpośrednio pod prysznic czy przy umywalce – wtedy najlepiej wybrać drukowane szkło, ale na wolnej ścianie z dala od bezpośrednich źródeł wody mogą prezentować się naprawdę efektywnie.

Najważniejszy podkład tapety
Łazienka jest przestrzenią, która jest narażona na wilgoć, dlatego też należy dobierać do niej takie materiały, które nie będą niszczyły się pod jej wpływem. W przypadku fototapet bardzo ważny jest ich właściwy podkład, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupach.

Do łazienek najlepszym wyborem będzie tapeta na podkładzie flizelinowym. Flizelina zabezpiecza tapetę przed rozmazywaniem się oraz marszczeniem pod wpływem wilgoci, a także pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu przy łączeniach. Najlepiej zdecydować się na tapetę wykończoną na gładko, ponieważ będzie można zmywać ją wodą w przypadku zabrudzenia. Należy dokupić również specjalny klej przeznaczony do pomieszczeń wilgotnych.

Alternatywnym wyborem jest wybranie fototapety w formie naklejki – można kleić ją na różne nawierzchnie, które został przedtem przygotowane, nie potrzeba przy tym stosowania kleju. Naklejka może być również poddana procesowi laminacji i wykończona na matowo lub błyszcząco. Laminat zapewnia jej dodatkową ochronę przed zabrudzeniami.

Miliony wzorów do wyboru
Firmy zajmujące się produkcją fototapet oferują swoim klientom różnego rodzaju wzory – zwykle pochodzą one z tak zwanych stocków, czyli baz grafik, gdzie do wyboru są miliony różnych propozycji. Klient może wobec tego wybrać dla siebie takie, które będą odpowiadał mu najbardziej.

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie panoramy miast oraz tropikalne krajobrazy, ale również zdjęcia w tylu makro, czyli z dużymi zbliżeniami, na przykład na trawę czy kwiaty. Co więcej, na fototapecie można umieścić również swoje zdjęcia. Możliwości naprawdę są nieograniczone!

Ile kosztuje fototapeta do łazienki?
Na cenę wpływa przede wszystkim rozmiar fototapety oraz jej materiał. Przeważnie za fototapetę o wymiarach 3,5 na 2,5 metra trzeba będzie zapłacić około 220-350 złotych. Wyceny jednak prowadzone są najczęściej indywidualnie, ponieważ fototapeta może być wykonana na zamówienie we wskazanych wymiarach zależnie od wymagań klienta.

Przykładowy cennik fototapet różnych rodzajów, także do łazienki, można znaleźć pod adresem: http://glasshouse.com.pl/fototapety-cennik.