Czym różnią się wiązary dachowe od tradycyjnej konstrukcji dachowej

Lip 10, 17 Czym różnią się wiązary dachowe od tradycyjnej konstrukcji dachowej

Dach jest niezwykle ważnym elementem każdego domu. Chroni jego konstrukcję, cały budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi Dach również może być ozdobą każdego budynku.

Główną funkcją jest jednak zabezpieczenie domu. Nie warto oszczędzać na materiałach przy wykonywaniu dachu. Jeśli zostanie on solidnie wykonany z materiałów najlepszej jakości wówczas będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat. Sumienna praca spowoduje, ze przy dachu nie trzeba będzie wykonywać poprawek. Znaczenie ma nie tylko rodzaj pokrycia dachowego. Wiadomo, że trwalsza będzie dachówka niż na przykład blacha płaska czy trapezowa, czy choćby gont bitumiczny. Kluczowe znaczenie ma także cała konstrukcja dachowa. To od jej trwałości i wytrzymałości zależy również to jak długo dach pozostanie w stanie idealnym. Konstrukcje dachowe mogą być wykonane z belek, drewnianych bali albo też z gotowych już elementów prefabrykowanych. Zwane są one wiązarami kratownicowymi. Produkuje się je w fabrykach a następnie transportuje na miejsce budowy. Nie są to standardowe wymiary pasujące do każdego dachu, ale wykonywane są na indywidualne zamówienia, dzięki czemu można mieć pewność, że konstrukcja będzie idealnie pasowała do danego budynku. Więźba dachowa powstaje czasami nawet z kilkudziesięciu elementów. Aby ją poprawnie zmontować wymagane jest oczywiście doświadczenie w tego typu pracach. Nie można pozwolić sobie na ryzyko, że elementy zostaną połączone ze sobą w nieprawidłowy sposób. Wiązarami mogą być na przykład deski o przekrojach 3,8×8,9 i 3,8×14 cm, ale również bale mające przekroje na przykład 5×10 i 5×15 centymetrów. Z tych elementów powstaje tak zwana kratownica. Łączone są one przy pomocy płytek, które są oczywiście ocynkowane co chroni je przed korozją. Płytki te mają grubość 2-2,5 milimetrów. Przybijane są one przy pomocy gwoździ.

Rama składa się z pasa dolnego oraz pasa górnego. Pas górny jest odpowiednikiem krokwi.

Rama wypełniona jest krzyżulcami a także słupkami. Ich zadaniem jest usztywnianie konstrukcji. Obciążenie rozłożone jest równomiernie. Zaletą stosowania wiązarów dachowych jest to, że można przy nich uzyskać większy rozstaw niż kiedy stosuje się tradycyjne krokwie.

Istotne znaczenie ma również drewno z jakiego wykonywane są wiązary. Mogą być one uzyskane z sosnowego drewna w klasie C27. Natomiast do wykonania pasów górnego i dolnego korzysta się z drewna o klasie C35. Również korzysta się z takiego drewna w przypadku konstrukcji o dużych rozpiętościach czyli powyżej dwunastu metrów. Oczywistym jest, że drewno powinno być odpowiednio długo suszone. Świeże drewno nie nadaje się na takie konstrukcje. Wilgotność drewna nie może przekroczyć 15%. Często drewno suszy się komorowo a następnie jeszcze czterostronnie struga. Nie można także zapominać o należytej konserwacji. Każde drewno trzeba zaimpregnować odpowiednimi do tego preparatami. Zabezpieczy to je przed korozją biologiczną ale również przed ewentualnym pożarem. Warto zainteresować się tematem wiązarów dachowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.complex.gda.pl/wiazary-dachowe/. Ceny za takie konstrukcje są zróżnicowane. Niekiedy mogą być nawet tańsze od tradycyjnej więźby dachowej. Wspomniana firma Complex na duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu konstrukcji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *