Czy warto zainteresować się metaloplastyką?

Lip 10, 17 Czy warto zainteresować się metaloplastyką?

Metaloplastyka kojarzyć się może niektórym z kowalstwem. Metaloplastyka jest jednak czymś więcej niż tylko tradycyjnym kuciem metalu. Nawet nie wszyscy sobie zdają sprawę z tego, że na co dzień ma się do czynienia z elementami, czy ozdobami wykonanymi tą techniką. Jedynie osoby znające się na temacie są w stanie niekiedy dostrzec piękne detale wykonane ręcznie. Zwykły przechodzień jedynie doceni wartość estetyczną nie wiedząc czasami ile pracy, trudu i czasu kosztowało wykonanie jakiegoś drobnego elementu. Rzec by można, że metaloplastyką można nazwać wszystkie produkowane na zimno realizacje. Również spawane z gotowych elementów. Metaloplastyka różni się od kowalstwa artystycznego tym, że w kowalstwie tym występuje kucie na gorąco. Inna definicja metaloplastyki obejmuje również zarówno kucie, tłoczenie, odlewnictwo, grawerowanie. Definicja ta do metaloplastyki zalicza również wymienione wcześniej kowalstwo artystyczne Od w danych czasach ludzie stosowali te techniki nie było wówczas jednak takiego nazewnictwa. Epoka brązu była niejako początkiem kowalstwa. Najpopularniejszymi tworzywami używanymi do obróbki były miedź, brąz oraz metal. Z nich potrafiono wykonać cienkie blachy, które następnie w odpowiedni sposób kształtowano i tworzono płaskorzeźby. Metaloplastyka z pewnością wymaga od wykonawcy nie lada wiedzy i doświadczenia. Znajomość fachu jest niezwykle ważna. To od twórcy zależy jaki efekt się osiągnie, jaki element dekoracyjny wyjdzie spod jego ręki. Lubianym materiałem jest z pewnością miedziana blacha, która jest idealna do formowania ze względu na to, że jest miękka i ciągliwa. Jej niebanalny, piękny czerwony odcień przyciąga wzrok i często staje się obiektem pożądania. Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że miedź występuje również w innych kolorach, które nie są jednak tak popularne jak wymieniona czerwień. Miedź poddana odpowiednim procesom takim jak podgrzewanie bądź potraktowanie jej kwasami sprawi, że zmieni ona kolor na brązowy, czarny bądź nawet zielony czy niebieski.

Lwią część pracy metaloplastyki stanowi wykonywanie bram, balustrad i schodów. Odpowiednia obróbka metalu spowoduje, że zmieni on swoje właściwości. Będzie miał inny stopień naprężenia ale również grubość. Aby wykonać ciekawe elementy z metaloplastyki potrzebne będą różne narzędzia takie jak na przykład zagięte rylce, grabowe patyki zaostrzone w formie stożka, które służą do wyginania konturów zewnętrznych. Narzędzia powinny mieć wysoką trwałość i odporność. Wykonane one mogą być ze stali węglistej.

Galerię pięknych realizacji można obejrzeć na stronie http://efekt-metal.pl/galeria-realizacji/metaloplastyka/. Galeria ta ukazuje jak dokładne i niepowtarzalne elementy można wykonać ręcznie mając odpowiednie narzędzia oraz ogromną wiedzę i doświadczenie.

Warto zainteresować się metaloplastyką. Ręcznie wykonanie elementy dekoracyjne czy również bramy wjazdowe, płoty bądź balustrady z pewnością przyciągną wzrok przechodniów i wzbudzą uznanie wśród znajomych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *