Czy warto inwestowac w odkurzacz centralny?

Lip 10, 17 Czy warto inwestowac w odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny kiedyś należał do produktów luksusowych, na które mogli pozwolić sobie nieliczni ze względu na cenę całej instalacji. Obecnie ceny stały się bardziej przystępne dla przeciętnego użytkownika dlatego też wzrosła popularność odkurzaczy centralnych.

Z pewnością należałoby wymienić zalety oraz przewagę takiego systemy nad tradycyjnym odkurzaniem. Otóż jak wszyscy wiedzą normalny odkurzacz wydmuchuje powietrze w miejscu gdzie jest akurat używany. Niestety jak wiadomo, nie każdy z nich posiada odpowiednie filtry które oczyszcza wydmuchiwane powietrze. Większość niestety wydmuchuje ogromne ilości kurzu i roztoczy z powrotem do pomieszczenia, a nie zostawia je wewnątrz urządzenia. Ponadto różnicą dosyć istotną jest również to, że odkurzacze centralne pracują po prostu ciszej od tych tradycyjnych.

Oczywiście przyznać trzeba, że zakup odkurzacza zwykłego będzie mniej obciążał kieszeń niż w przypadku odkurzaczy centralnych, dla których należy zbudować całą instalację ukrytą w ścianach bądź pod podłogą. Cały system odkurzacza centralnego to między innymi jednostka centralna oraz odchodzące z niej sztywne rury, które doprowadzone są do gniazd ssących znajdujących się w ścianach. Odkurzanie odbywa się przy pomocy elastycznej rury dosyć długiej aby wygodnie można było odkurzyć większą powierzchnię. Rura może mieć długość od 5 do nawet 15 metrów. Dlatego też przy zwijaniu takiego elementu przydatny jest specjalny mechanizm zwijający

Końcówkę węża wkłada się do najbliższego gniazda. Najwygodniej jest aby rozmieścić gniazda ssące w głównej, centralnej części domu. Jeśli budynek jest mały (w zasadzie jednorodzinny) wówczas powinno wystarczyć tylko jedno gniazdo ssące.

Posiadacze kominków również będą zadowoleni z odkurzacza centralnego zwłaszcza, że istnieje możliwość podłączenia specjalnego rodzaju separatora, podłączonego do węża ssącego. Wykonany jest on z materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oddzielny wąż jest również celowo wzmocniony drutem stalowym, co znacznie zwiększa jego trwałość.

Ciekawym gadżetem, który zainteresuje głównie osoby dużo czasu spędzające w kuchni na przygotowywaniu posiłków jest tak zwana automatyczna szufelka. Ma ona formę szczelinowej ssawki, umieszczonej na poziomie podłogi. Jest ona na stałe włączona do instalacji. Odkurzacz uruchamia się nożnym przyciskiem, który znajduje się przy owej ssawce, wówczas podmiecione okruchy zostają natychmiast zassane. Szufelki automatyczne mogą być zainstalowane w ścianie bądź również w cokole szafki.

Choć z pewnością początkowo koszt założenia całej instalacji do odkurzacza centralnego wydaje się duży, to jednak jak tylko zacznie się korzystać z takiego urządzenia natychmiast docenia się jego zalety i komfort użytkowania. Warto zajrzeć na fora internetowe i poznać opinie użytkowników, którzy z pewnością również będą potrafili polecić bądź odradzić firmy zajmujące się produkcją odkurzaczy centralnych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *